
Każdy opiekun psa pragnie, żeby jego czworonożny przyjaciel żył jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Aby tak było, niezbędne jest otoczenie pupila odpowiednią opieką, dopasowaną do jego wymagań. Składa się na nią między innymi codzienna pielęgnacja, zagwarantowanie odpowiedniej dawki ruchu i zabawy, regularne wizyty u weterynarza oraz oczywiście właściwa dieta. Chcesz poznać podstawowe zasady żywienia psów? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Ile powinien jeść Twój pies?
Zastanawiasz się, ile powinien jeść Twój pies? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, ponieważ ilość spożywanych posiłków jest uzależniona od kilku czynników. Najczęściej są to jednak dwa, trzy lub cztery posiłki dziennie. Oczywiście nie powinno się tutaj popadać w skrajności – pies nie może być niedożywiony, jak również ociężały z przejedzenia.
Przede wszystkim musisz zwrócić w tym kontekście uwagę na wiek, rasę, wagę i rozmiar psa, jego stan zdrowia, indywidualne zapotrzebowanie i prowadzony tryb życia oraz fakt, czy zwierzę było poddane kastracji lub sterylizacji. Dużą pomocą mogą być tutaj informacje zamieszczane przez producentów na opakowaniach suchych i mokrych karm. Warto zapoznać się także z dostępną online tabelą dawkowania karm, która orientacyjnie wskazuje, jak dużą porcję posiłku powinien spożywać pies, zgodnie ze swoją wagą.
Czym karmić psa?
Dieta psa musi być zdrowa, bezpieczna, kompletna oraz zbilansowana. Jej podstawę powinna stanowić karma pełnowartościowa karma mokra i sucha. Ponadto zwierzę ma mieć nieograniczony (zarówno w dzień, jak i w nocy) dostęp do świeżej wody. Oprócz tego pupil może otrzymywać od nas przekąski, smaczki oraz gryzaki, które nie tylko zaspokoją jego głód między posiłkami, ale i mogą stanowić atrakcyjną nagrodę podczas zabawy, czy treningu.
Jakie produkty spożywcze może jeść pies, a jakich musi unikać?
Niekiedy zdarza się, że produkty spożywcze tworzące jadłospis ludzi lądują w psiej misce. Karmienie szczekających czworonogów resztkami ze stołu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ich dieta znacząco różni się od naszej. W posiłkach, które my chętnie zjadamy na śniadanie, obiad, czy kolację mogą znajdywać się składniki stanowiące zagrożenie dla psów.
Czego nie może jeść pies? W tej grupie znajdują się między innymi produkty takie jak: czekolada, orzechy makadamia, grzyby, kawa, cebula, awokado oraz winogrona. Jednocześnie są różne owoce i warzywa, które podawane od czasu do czasu nie będą szkodliwe. To na przykład: buraki, ziemniaki, marchewki, jabłka, banany, czy gruszki.
Żywienie psa – podsumowanie
Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest tak ważne? Wszystko przez to, że dieta bezpośrednio oddziałuje na stan zdrowia zwierzęcia oraz jego samopoczucie. Pamiętaj więc, aby podawać swojemu pupilowi jedynie te składniki, które mu nie zaszkodzą, a on odwdzięczy Ci się nieograniczoną miłością.
Źródło zdjęć: freepik.com