Pitbull – zabójca, czy wierny przyjaciel?

Groźny morderca, na widok którego przechodnie uciekają w popłochu. A może raczej zwykły pies, za którym ciągnie się ponura renoma?

Na początku warto rozwiać najpopularniejszy mit: nie ma „złych” i „dobrych” ras psów. Zachowanie czworonogów zależy od ich wychowania a więc od tego, w jaki sposób hodowali je ludzie. Dodatkowo każda rasa ma swój charakter, wynikający m.in. z postury czy genetyki. Stąd psy „kanapowe” i te, które lubią się wyszaleć na świeżym powietrzu. Do tych drugich należy rasa pitbull.

Wszystko w rękach właścicieli

Psy te, szczególnie w okresie dorastania, potrzebują regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Taki pies wyprowadzany dwa razy dziennie na kilka minut może być rozdrażniony, znudzony i mówiąc wprost – nieszczęśliwy. Jednak stąd jeszcze długa droga do tego, by pit bulle rzucały się na ludzi. Stereotyp ten ma podłoże w kilku czynnikach. Po pierwsze, w dalekiej przeszłości psy te były stosowane do zaganiania bydła a później i do walk między sobą- więcej o historii tej rasy dowiesz się tutaj. Pies, który nie zna nic poza agresją i walką, rzeczywiście może być niebezpieczny dla otoczenia. Często też agresywne skłonności pit bulli są wynikiem zachowania… ich właścicieli. Młody pies bez żadnych „morderczych” skłonności, czasem z uwagi na swoją renomę trafia do młodego, agresywnego właściciela, który sam na co dzień lubi używać siły i chce w ten sposób sprawiać jeszcze groźniejsze wrażenie. Pies jest towarzyszem jego codzienności. Żyjąc w nieprzewidywalnym środowisku, w którym „pan” często krzyczy czy bije psa a do tego popycha go do agresywnych zachowań, pit bull może rzeczywiście nabrać takich skłonności – tak samo, jak każdy inny pies.

Jak wybrać psa do bloku?

Pies ratuje dziecko

Czy to znaczy, że ta rasa cechuje się agresją? Nie. Znanych jest wiele przypadków, gdy pit bulle wychowujące się w odpowiednim środowisku stawały się przyjacielskie, wesołe i stanowiły świetnych towarzyszy zabaw z dziećmi. Świadczyć może o tym też zeszłoroczny przypadek z amerykańskiego stanu Oregon – odważny pit bull uratował z płonącego domu dziecko, z którym się wychowywał. Do takich poświęceń są gotowe te psy, jeśli tylko właściciele potrafią wydobyć z nich pozytywne cechy.