Dlaczego pies dyszy?

Ziajanie u psa to naturalny sposób na ochłodzenie się. Pies się nie poci, dlatego próbuje obniżyć temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie. To oznacza, że przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub podczas upalnych dni, dyszenie psa jest całkowicie normalne. Niepokojące natomiast jest, gdy pies dyszy, mimo że temperatura otoczenia nie wywołuje nadmiernego ciepła, a pies odpoczywa lub spokojnie się przemieszcza. W takiej sytuacji może to oznaczać poważne problemy zdrowotne i wymaga konsultacji u lekarza weterynarii, który wykona odpowiedni badania i zaleci stosowne leczenie.

To naturalne zjawisko

Ziajanie u psa może być również sygnałem, że pies jest mocno zestresowany. W takiej sytuacji zazwyczaj trwa krótkotrwale i mija wraz z redukcją stresu. Warto psu pomóc rozładować napięcie, zabierając go ze stresujących sytuacji (np. gdy stres wywołany jest przez obecność obcego psa), dając mu gryzak dla psa, gdyż żucie i lizanie pomaga psu się uspokoić lub zapewniając psu wsparcie. Można pupila pogłaskać, przytulić lub przemawiać do niego łagodnym głosem. Warto pamiętać, że takie działania nie wzmacniają lęku, ani stresu psa, ale są cenne dla budowania więzi między opiekunem i futrzakiem, zapewniając psu poczucie bezpieczeństwa.

Nie wiesz gdzie zabrać swojego psa na spacer? Połącz przyjemne z pożytecznym. Zwiedzaj zakątki turystyczne wraz ze swoim psem https://radominfo.pl/najlepsze-atrakcje-turystyczne-w-radomiu/.

U psów podatnych na stres i lękliwych, warto dodatkowo pracować nad wzmocnieniem poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Podstawą jest regularna praca pod okiem behawiorysty, zwłaszcza gdy problem jest mocno nasilony. Dodatkowo można stosować maty węchowe, zabawki typu kong dla psa i zabawki interaktywne dla psa. Wysiłek intelektualny zapewnia psu odpowiednią stymulację i zwiększa pewność siebie. Warto również wprowadzić codzienne szkolenie (5 – 10 minut dziennie), które pomoże zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pupila i wzmocni relację pies – człowiek. Podczas szkolenia, należy wszystkie pożądane zachowania nagradzać pochwałą, podając przysmaki dla psa i okazując zadowolenie.