Wybór oryginalnej obroży antykleszczowej – czy to takie oczywiste?

Gdy tylko na zewnątrz zaczęły kwitnąć kwiaty, można było zaobserwować wzmożoną aktywność kleszczy. Obecnie trwa środek sezonu, w którym te pajęczaki są szczególnie groźne, zarówno dla nas samych, jak i dla naszych psich i kocich podopiecznych. Coraz więcej osób ma świadomość, jak istotna jest ochrona przed kleszczami. Niestety, wraz ze wzrostem zainteresowania obrożami antykleszczowymi, na rynku pojawiły się szkodliwe podróbki. W jaki sposób ustrzec się przed oszustwem? Czym grozi stosowanie nieoryginalnych obroży przeciwkleszczowych?

Obroża przeciw kleszczom Foresto – popularna ochrona dla psów

Na rynku dostępnych jest kilka sposobów zabezpieczenia psów przed kleszczami i pchłami. Wśród różnych preparatów sporym zainteresowaniem cieszą się między innymi obroże antykleszczowe Foresto. Są wyjątkowo skutecznym, ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem, a ich popularność wynika między innymi z długiego okresu ochrony (aż do 8 miesięcy), braku zapachu czy odporności na wodę, dzięki czemu sprawdzają się także przy psach, które lubią zażywać kąpieli.

Obroża jest nasączona aktywnymi składnikami, które wydzielają się stopniowo i rozprzestrzeniają się po skórze zwierzęcia. Dzięki temu nie tylko odstrasza kleszcze, ale także działa biobójczo w momencie kontaktu kleszcza z preparatem.

Czy podróbki Foresto działają?

Niestety, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się mnóstwo nieoryginalnych obroży, które wyglądem przypominają Foresto. Tego typu podróbki często nie są w żaden sposób przebadane i w przeciwieństwie do oryginału – nie działają tak, jak powinny. Zaawansowany technologicznie proces nasączania oryginalnych obroży Foresto specjalnymi specyfikami pozwala na stopniowe uwalnianie substancji czynnych, dzięki czemu zapewniają one ochronę przez wiele miesięcy.

W przypadku podróbek nie mamy żadnej pewności, w jaki sposób zaaplikowano w obroży substancje czynne, a nawet czy jakiekolwiek środki ochrony zostały zastosowane. Oznacza to, że obroże kupowane z niepewnego źródła mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także zwyczajnie groźne dla zdrowia i życia naszych czworonogów.

Brak odpowiedniej ochrony przeciwkleszczowej naraża nasze psy i koty na groźne i niejednokrotnie śmiertelne choroby odkleszczowe, takie jak babeszjoza czy anaplazmoza. Z kolei zbyt duża ilość nieznanych środków chemicznych wydzielana przez obrożę może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i pojawienia się objawów zatrucia.

Jak odróżnić oryginalną obrożę Foresto od podróbki?

Przede wszystkim warto zweryfikować źródło, z którego kupuje się produkt. Kupowanie obroży od osób trzecich może nas słono kosztować, dlatego zarówno decydując się na zakupy stacjonarne, jak i przez internet, warto najpierw dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Oryginalne obroże Foresto od Elanco (dawniej Bayer) zapakowane są w metalowe pojemniki, wewnątrz których znajduje się woreczek z obrożą oraz ulotka. Podróbki przeważnie sprzedawane są w woreczkach strunowych, co powinno wzbudzić naszą czujność.