Jaki jest najlepszy wiek na adopcję szczeniaka?

Wydaje się, że w środowisku ekspertów panuje zgoda co do tego, że optymalnym wiekiem na oddzielenie szczenięcia od matki i rodzeństwa i zabranie go do innego domu jest wiek pomiędzy siódmym a ósmym tygodniem życia, mniej więcej w połowie tak zwanego okresu socjalizacji.

Psy uczą się socjalizacji z ludźmi i innymi psami przez całe swoje życie, ale przede wszystkim od trzeciego tygodnia do trzeciego miesiąca życia. Jest to etap, który nazywamy „wrażliwym okresem socjalizacji” i jest on niezwykle ważny dla rozwoju szczenięcia. Dlatego, jeśli adoptujemy szczeniaka w wieku od siedmiu do ośmiu tygodni, powinno mu się zapewnić możliwość socjalizacji z innymi psami w wieku od trzech do siedmiu tygodni. Psie życie – dowiedz się, kiedy pojawiły się psy i poznaj zaskakujące fakty.

Jednak niektóre zwierzęta są oddzielane od matki i miotu wcześniej niż jest to zalecane. Jest to tak zwane „wczesne odstawienie od matki” (szczenię jest oddzielane od matki, gdy ta jeszcze karmi) i może być bardzo problematyczne behawioralnie.

Wczesna rozłąką zwiększa ryzyko, że zwierzę, gdy dorośnie, będzie wykazywać:

Nadpobudliwość: ponieważ matka nie była w stanie nauczyć go tolerowanych granic aktywności.

Agresywność w stosunku do innych psów: ponieważ nie będzie miał okazji nauczyć się psiego języka poprzez interakcję z matką i rodzeństwem. Nie będzie wiedział, jak się odnieść do innych psów.

Lęk separacyjny: w siódmym tygodniu życia, matka zaczyna odstawiać od karmienia i zaczyna wykazywać zachowania odrzucające w stosunku do swoich szczeniąt. Ten naturalny proces sprzyja usamodzielnianiu się młodych, a w dorosłym życiu skutkuje lepszą akceptacją rozłąki z właścicielem.

Brak kontroli zgryzu: Podczas zabawy z rodzeństwem zwierzę uczy się kontrolować siłę szczęki. Bez tej nauki będziemy mieli psa, który będzie wyrządzał szkody gryząc, np. bawiąc się z nami, lub z innymi psami.

Zahamowanie zachowań seksualnych: Niektóre badania sugerują, że psy wcześnie oddzielone od matki wykazują zahamowane zachowania seksualne w wieku dorosłym.

Jak widzimy, kontakt matki ze szczeniakami w tym wrażliwym okresie socjalizacji jest niezbędny, aby nasz pies był zrównoważony w dorosłości.

Od trzeciego tygodnia do trzeciego miesiąca życia każdy właściciel powinien zapewnić szczenięciu pozytywne doświadczenia z innymi psami, ludźmi oraz przedmiotami, dźwiękami i bodźcami w środowisku (zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz). Jest to najskuteczniejszy – a czasami jedyny – sposób, aby zapewnić, że pies nauczy się obcować z innymi bez strachu i w odpowiedni i prawidłowy sposób.