Jak samodzielnie wytresować psa w domu?

Dzieci bardzo nalegały, aby w domu pojawił się pies? A może z własnej inicjatywy wzięliście pieska pod dom? Psy w domu niewątpliwie potrafią wprowadzić jeszcze więcej ciepła i miłości. Od samego początku pies zapoznaje rodzinę, a rodzina cieszy się z jego obecności. Jednak żeby życie domowników z psem odbywało się w taki sposób jaki chcemy, warto postarać się się o prawidłowe wychowanie psa. W tym celu na pewno musimy zainteresować się takim tematem jak tresura psów. Jak wygląda ona w praktyce i jak dobrze wychować szczeniaka? Sprawdźmy to.

O czym pamiętać podczas tresury psa?

Tresowanie psa wydaje się dla wielu osób dosyć trudne. Jednak w rzeczywistości jeśli tylko chcemy, to możemy zrobić to nawet w domu. Musimy jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Mianowicie pies niemal zawsze robi to, co jest dla niego najbardziej korzystne w danej sytuacji. Ponadto pies robi to, na co mu pozwalamy. Powyższe zasady na pewno należy mieć z tyłu głowy wtedy, kiedy bierzemy się za samodzielną tresurę psów. Jako, że psy szybko przyswajają zarówno pozytywne cechy wychowania, jak i te negatywne, musimy mieć się na baczności w momencie jego tresury.

Tresura psa powinna tak naprawdę rozpocząć się jeszcze w hodowli, kiedy to szczeniak jest przy matce. Już wtedy powinno pozwolić się dotykać go innym osobom, aby pies się oswoił. Wtedy rozłąka z matką nie będzie tak dotkliwa.

Jakie komendy powinien znać pies?

Osoby, które zdecydują się na samodzielną tresurę powinni wiedzieć jakich komend go nauczyć. Psy powinny być posłuszne swojemu panu, tak więc przede wszystkim pies powinien reagować na nasze wezwanie za pomocą nadanego mu przez nas imienia. Warto nagradzać go w momencie, gdy pies do nas podbiegnie po jego zawołaniu. Następnie pies powinien reagować na takie komendy jak „zostań” i „na miejsce”. To podstawowe komendy, aby wiedział on gdzie ma przebywać. Szczeniak powinien być również jak najszybciej nauczony chodzenia na smyczy. W internecie znajdziemy niejeden poradnik dotyczący tego, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Ważną kwestią jest również to, aby nie nauczyć psiaka skakania na powitanie. Z tego powodu, gdy wejdziemy do domu, a pies cieszy się i na nas skacze, to powinniśmy powiedzieć komendę „siad” i „zostań”, aby pies spokojnie dał nam się rozebrać. Gdy się rozbierzemy, to dopiero wtedy możemy powitać się z psiakiem i dać mu nagrodę za dobre zachowanie. Warto nauczyć naszego psa również takich komend jak „waruj”, „daj łapę”, „daj głos”, ale także umiejętności aportowania. Szczegółowe informacje na temat nauki poszczególnych zachowań i komend bardziej szczegółowo są rozwinięte w poradnikach wychowywania psów.

W momencie, gdy chcemy w naszej rodzinie mieć również psa, warto wybrać psa ze schroniska. Wiele psów ze schronisk znajduje w końcu swojego właściciela i miejsce w rodzinie. Takiego szczęścia nie miały niestety psy ze schroniska na południu Polski. O przypadku, gdy właściciele psów nie dbali o swoich pupilów specjalny artykuł napisali redaktorzy portalu https://www.uwaga.pl.