Wyprawka dla szczeniaka, czyli czego potrzebuje pies

Decyzja o wzięciu szczeniaka pod swój dach jest bardzo ważna. Od tej chwili nowy lokator stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny. Warto przygotować się na ten moment i zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne akcesoria.

Zabezpieczamy dom

Szczeniak w domu to wielka radość i duża odpowiedzialność. Przed przywiezieniem pieska warto podjąć pewne działania i zabezpieczyć dom. Szczeniak będzie potrzebował kilku dni na aklimatyzację w nowym miejscu. W tym czasie z pewnością będzie eksplorował wszystkie dostępne dla niego pomieszczenia. Głównym niebezpieczeństwem dla malucha są kontakty i inne przewody elektryczne. Niezabezpieczone gniazdka elektryczne lub leżące na podłodze podpięte kable mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu psa. Dlatego bezwzględnie należy zabezpieczyć wszystkie kontakty i pousuwać przewody elektryczne z zasięgu łapek i ząbków nowego pupila. Nisko znajdujące się kontakty zabezpieczamy specjalnymi nakładkami lub dosuwamy ciężkie meble – tak, aby piesek nie miał do nich dostępu.

Innym niebezpieczeństwem dla malucha mogą być rośliny. Jeżeli posiadasz w domu kwiaty, sprawdź, które z nich są trujące. Usuń je z domu lub wynieś w miejsce, do którego piesek nie będzie miał wstępu. Pamiętaj też, że maluch z pewnością będzie ciekawy i chętnie posmakuje nowości. Taką atrakcją może być dla niego ziemia z doniczek. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu porządku, nie zostawiaj nic w zasięgu jego ciekawego noska. Przed przyjazdem malucha należy też usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty i zabezpieczyć ostre krawędzie specjalnymi nakładkami, Tak aby rozbawiony i szalejący pies nie zrobił sobie krzywdy.

Zakup karmy

Kupując psa ze sprawdzonej hodowli, zazwyczaj dostajemy dla niego wyprawkę w postaci małej paczki jedzenia. Najlepiej w tych pierwszych dniach kontynuować żywienie pieska jedzeniem, które już zna. Takie postępowanie pozwoli uniknąć kłopotów żołądkowych u malucha. Jeżeli psiak nie posiada wyprawki, warto zakupić specjalną karmę dla szczeniąt. Odpowiednio zbilansowana dobrej jakości karma dostarczy szczeniakowi składników, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Resztki ze stołu nie są odpowiednim pożywieniem dla psa, nawet dorosłego.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Nabywając szczeniaka z hodowli, dostajemy wraz z nim książeczkę zdrowia z najważniejszymi informacjami i terminami szczepień. Jeżeli szczeniak nie posiada takiej książeczki, warto udać się z nim do lekarza weterynarii. Lekarz sprawdzi stan zdrowia malucha, poda mu odpowiednie leki (na odrobaczenie) i zadecyduje o dalszych procedurach. Założy też pieskowi książeczkę i ewentualnie oznakuje psa specjalnym czipem.

Elektroniczne znakowanie psów pomaga w sytuacjach awaryjnych np. gdy zwierzę zaginie. Zapobiega też ich bezdomności. Zabieg nie jest bolesny i trwa tylko chwilę. Miniaturowy elektroniczny układ zostaje wprowadzony pod skórę (zazwyczaj w szyję lub na karku) za pomocą strzykawki. Od tej pory pupil jest oznakowany (czip można sczytać skanerem dostępnym w każdej lecznicy) a jego dane wprowadzone są do elektronicznej bazy danych. Po oznakowaniu psa należy przyczepić specjalną fiszkę z kodem do obroży. Jest to informacja o tym, że pies jest oznakowany i za pomocą zwykłego skanera w telefonie można pozyskać numer telefonu właściciela.

Zakup legowiska i misek

Przed przyjazdem szczeniaka warto kupić maluchowi legowisko i umieścić je w spokojnym miejscu, z dala od ciągów komunikacyjnych. Aby szybciej przyzwyczaić pieska do przebywania w nim, można tam umieścić zabawkę KONG, w której umieszcza się przysmaki. Taka zabawka wspomaga rozwój zgryzu i zapewnia psiakowi rozrywkę. Na liście zakupów powinny znaleźć się też miski, jedna na wodę i jedna na karmę. Warto postawić na te cięższe np. ceramiczne. Tego typu miski nie przesuwają i nie przewracają się podczas jedzenia i picia. Ułatwia to psu jedzenie i pomaga zachować czystość w domu.

Szczeniak w domu – jak się przygotować na powitanie nowego domownika?

Przybory do pielęgnacji

Pielęgnację psa najlepiej zacząć jak najszybciej. Na początek wystarczy miękka szczotka, z którą powoli będziemy oswajali pieska. Codzienne szczotkowanie sierści pomoże utrzymać porządek w domu i przyzwyczai zwierzę do czynności pielęgnacyjnych. Szczotkowanie sierści pomaga też wychwycić wszystkich niepożądanych lokatorów (pchły, kleszcze). W porę usunięte insekty nie zagrożą jego zdrowiu i nie zasiedlą domu.

Smycz i obroża

Po przebytej kwarantannie i niezbędnych szczepieniach maluch będzie mógł wychodzić na spacery. Do tego celu potrzebna będzie smycz i obroża lub szelki. Ponieważ kubatura pupila będzie się zmieniała, warto na początku zaopatrzyć się w zwykły parciany komplet, który w zupełności wystarczy na pierwsze spacery. Maluchy zwłaszcza na początku chętnie podgryzają smycze, dlatego należy przygotować się na ich wymianę.

Szczeniak w domu to dużo radości, ale i nowe obowiązki. Warto zatem przygotować się na jego przyjazd, tak aby wraz z jego przybyciem skupić się na nim, a nie na kompletowaniu jego wyprawki.