Dlaczego pies wszystko gryzie?

Gryzienie przedmiotów jest jednym z najczęstszych zachowań u psów. Są to zwierzęta, które poznają swoje środowisko przede wszystkim poprzez usta, więc nie powinno dziwić, że zaczynają używać swoich ust nawet jako szczenięta. Właśnie w tak wczesnym wieku należy zacząć uczyć psa, co można gryźć, a co nie.

Jednak gdy dorosły pies niekontrolowanie gryzie wszystko – meble, ręce, przewody itp. to ewidentnie coś jest nie tak. Jest to zachowanie problematyczne, więc w takiej sytuacji należy podjąć wysiłek, aby zrozumieć, jakie są jego przyczyny. Ważne jest, aby zrozumieć, że pies nie gryzie wszystkiego ze złośliwości, więc nie rozwiążesz niczego, karząc go w kółko.

Co zrobić, gdy twój pies wszystko gryzie? Możliwe przyczyny

Najczęstsze przyczyny gryzienia wszystkiego przez psa to młodość, ząbkowanie, a w wieku dorosłym – lęk.

Kiedy pies jest szczeniakiem

Jeśli gryzący pies jest szczeniakiem, musisz zrozumieć, że przechodzi fazę eksploracji, przez którą przechodzą wszystkie psy. Usta są dla tych zwierząt jedynym sposobem interakcji z otoczeniem… otoczeniem, które w pierwszych miesiącach życia wywołuje u nich ogromną ciekawość. Instynkt szczeniaka popycha go do gryzienia wszystkiego, do próbowania tego i owego, do przekraczania swoich granic i, krótko mówiąc, do eksploracji.

Jest to fundamentalna faza nauki dla każdego psa, więc nie złość się i nie karz go ciągle – to go tylko zdezorientuje. Zamiast tego będziesz musiał nauczyć swojego psa, jakie są granice i co jest niedopuszczalne. W http://pieseczek.pl zostało szczegółowo opisane wychowywanie szczeniaka.

Kiedy psu wypadają zęby

Gdy pies ma około czterech miesięcy, zęby mleczne – mniejsze i drobniejsze – zaczynają wypadać, a na ich miejsce pojawiają się stałe zęby. Jest to proces, który niesie ze sobą zwiększoną chęć gryzienia, ponieważ jest to najlepszy sposób psa na złagodzenie bólu i dyskomfortu, który nieustannie odczuwa. Wszystkie psy muszą przejść przez ten etap, a najlepsze, co możesz zrobić, to znaleźć sposoby na złagodzenie ich bólu, a tym samym zmniejszenie chęci do gryzienia.

Kiedy pies cierpi z powodu lęku

Psy, podobnie jak my, mogą cierpieć z powodu niepokoju i jest to kolejny powód, dla którego mogą zacząć gryźć wszystko.

Pies może rozwinąć lęk z różnych powodów: spędzanie zbyt wiele czasu w samotności, podróże, nagłe zmiany w rutynie itp. Jeśli podejrzewasz, że lęk może być problemem Twojego psa, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zidentyfikowanie przyczyny.