Pies na wakacjach. Poradnik

Cały rok czekamy na upragnione wakacje, jednak co roku pojawia się to samo pytanie – co zrobić z naszym psem? W przypadku, gdy nie chcemy mieć na głowie obowiązków związanych z zabraniem psa ze sobą, możemy oddać go do hotelu dla psów, oddać pod opiekę znajomym, czy też skorzystać z usług tzw. dog-walkera, natomiast gdy chcemy wziąć psa ze sobą, musimy zadbać o parę kwestii.

Wakacje z psem – jak się przygotować?

Jeśli chcemy wziąć psa ze sobą, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy miejsce noclegowe, które wybraliśmy akceptuje zwierzęta, czy pobierają za nie dodatkowe opłaty, czy tylko konkretne rasy mogą przebywać z właścicielem w hotelu i czy nasz pies się do nich zalicza. Nasze miejsce noclegowe może również mieć swoje zasady dotyczące przebywania w nim zwierząt, konieczny okazać może się kaganiec, czy też smycz. Należy również sprawdzić, czy zwierzak będzie mógł się udać razem z nami w miejsca, w które zaplanowaliśmy się udać.

Środek transportu

Planując wakacje z psem, zależnie od tego, jakim środkiem transportu zamierzamy udać się na wakacje, musimy przygotować nie tylko siebie do podróży, ale również psa. W razie potrzeby, najlepiej wziąć ze sobą książeczkę szczepień przeciwko wściekliźnie oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia, zalecane jest także zaopatrzenie się w microchip. W przypadku podróży pociągiem konieczny będzie kaganiec oraz smycz.

Podróż samochodem z psem- jak się przygotować?

Jeśli zamierzamy udać się na wakacje samochodem, a pies nigdy nim nie jechał, musi się z nami udać na jazdy próbne, zaczynając od krótszych i stopniowo zwiększać dystans, żebyśmy mogli sprawdzić, jak zwierzak się zachowuje, jak się do tego przygotować. Pamiętajmy o tym, że na dłuższych dystansach piesek potrzebuje przerwy na spacer, obowiązkowo musimy podać mu wodę i opcjonalnie przekąski. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie pieska w kocyk, który ma na co dzień w domu, zabawki i oczywiście smycz oraz obrożę, najlepiej, by była to obroża półzaciskowa dla psa, której nasz pupil, mimo chęci ucieczki, nie jest w stanie się pozbyć. Pamiętaj o tym, by ani na chwilę nie zostawić psa samego w aucie.

Podróż samolotem z psem – jak się przygotować?

Jeśli chodzi o podróż samolotem z naszym pupilem, umieszczany jest on w luku bagażowym, gdzie koniecznie musi być w klatce (każda linia lotnicza posiada własne wymagania względem klatki dla zwierząt) – jest to opcja dla większych psów, mniejsze najczęściej o wadze łącznie z klatką do 8 kg mogą lecieć razem z nami w kabinie pasażerskiej.

Wakacje z psem – wskazówki

  • Przed każdą dłuższą podróżą warto udać się do weterynarza w celu odrobaczenia zwierzaka, zadbania o szczepienie przeciwko wściekliźnie, boreliozie i tasiemcom, zadbanie o to, by pies był odporny na kleszcze i pchły. Książeczka zdrowia pupila powinna być aktualna.
  • Aby pozbyć się zmartwienia o możliwe zagubienie się pieska, powinniśmy wszczepić mu mikrochip, oprócz tego dobrą opcją jest również zakupienie adresówki dla psa, którą można znaleźć na stronie https://www.accdog.pl/ i umieszczenie w niej numeru telefonu oraz adresu pobytu.
  • Żeby uchronić się przed karą za niesprzątanie po swoim piesku, najlepiej zabezpieczyć się w zapas jednorazowych torebek papierowych lub foliowych.
  • Na wypadek bliskiego spotkania psa z kleszczem lub zranień, warto wziąć ze sobą w podróż zestaw pierwszej pomocy dla psa.

Zabranie ze sobą psa na wakacje wymaga pewnych czasochłonnych przygotowań, jednak warto mieć swojego pupila na oku i nie musieć się martwić o niego, jeśli zostawimy go gdzieś w hotelu, czy u znajomych, zastanawiać się, czy może mu czegoś brakuje. Lepiej wziąć go ze sobą i zapewnić jemu i sobie dobrze spędzony czas.