Szczeniak w domu – jak się przygotować na powitanie nowego domownika?

Niewątpliwie pies wprowadza do domu wiele radości. Decyzja o jego kupieniu, czy przygarnięciu musi być, jednak dobrze przemyślana. Poza wspólnymi spacerami, zabawami i chwilami lenistwa, pies wymaga wiele troski. Należy sobie zdać sprawę, że szczeniak w domu może być psotny i będzie wymagał mnóstwa uwagi i cierpliwości. Jeśli jesteśmy już pewni, że to dla nas dobry moment na powitanie w domu czteronożnego przyjaciela, pozostaje przygotować odpowiednio mieszkanie.

Pies w domu – pierwsze chwile razem!

O ile dla całej rodziny, pierwszy dzień z nowym, czteronożnym przyjacielem jest niezwykle ekscytujący, to dla samego szczeniaka, przede wszystkim stresujący. Dlatego, mimo że słodki szczeniak nas rozczula, na początku lepiej powstrzymać się od zbytnich czułości. Po pojawieniu się w nowym miejscu pies powinien mieć zapewniony spokój i swobodę w poznawaniu otoczenia. Może być nieufny i zagubiony, co nie oznacza, że wymaga ciągłego głaskania, czy noszenia na rękach. Pozwól mu na stopniowe oswajanie się, z nowym otoczeniem, oszczędzając niepotrzebnego stresu.

Jak stworzyć warunki dla psa w czterech ścianach?

Szczeniaki są bardzo milusińskie, ale też wymagające. To w końcu jeszcze psie dzieci, które dopiero uczą się zasad funkcjonowania. Dlatego trzeba przygotować się na to, że szczeniak, nie jest nauczony czystości, nie zna żadnych komend i granic tego, co mu wolno. Z pewnością natomiast będzie energiczny, ciekawski i żądny zabawy. Nie da się też ukryć, że psy charakteryzują się niepohamowanym apetytem. Dlatego, przygotowując dom, w którym będzie wychowywany pies, należy ograniczyć mu dostęp do wszelkich niepożądanych przedmiotów. Najlepiej nic nie pozostawiać na podłodze, łącznie z butami i kapciami, a także zabezpieczyć kable. Do momentu, aż pies nie nauczy się załatwiania na dworze, najlepiej zwinąć dywany. Wszystko po to by chronić domowe wnętrze przed zniszczeniami. Pies od małego powinien posiadać swoje, wygodne legowisko, zabawki do gryzienia i jeść ze swoich misek.

Zasady wychowywania szczeniaka: komunikacja!

Choć wydawać się może, że na energicznego szczeniaka, trzeba mieć ciągle oko, istotne jest, by zostawiać go chwilami samego. Na początku, chociażby na kilka minut w drugim pokoju. To dobra praktyka na przyszłość, bo z pewnością będą zdarzać się sytuacje, kiedy pies będzie musiał zostać sam nawet na kilka godzin. Jeśli od małego będzie się oswajał z rozłąką, łatwiej będzie ją znosił. Istotne jest stanowcze reagowanie na sytuacje, których psu nie wolno np. podgryzanie mebli, czy podkradanie jedzenia z talerzy. Odpowiednią reakcją jest wyraźna komenda „nie wolno” lub „zostaw”. By, znaleźć posłuch u psa, można sobie pozwolić na lekko podniesiony i stanowczy ton, a także charakterystyczny gest zakazu – pogrożenie palcem. Pstryczek w nos, niesfornemu szczeniakowi również nie wyrządzi krzywdy. W żadnym wypadku natomiast nie powinno się używać siły wobec zwierzaka nawet w celach wychowawczych. To będzie ograniczać jego zaufanie do człowieka! Niektórzy uważają, że zwierzęta nie rozumieją naszego ludzkiego języka. Nic bardziej mylnego! Przebywając w naszym otoczeniu, szybko zaczynają wiele rozumieć. Dlatego cierpliwe tłumaczenie psu, pewnych zasad jest również istotnym elementem wychowawczym. Oczywiście komunikując się bezpośrednio do psa, powinieneś używać, jak najprostszych komend. Bardzo pomocnym trickiem wychowawczym, jest nagradzanie przysmakami. Są one wręcz niezbędne przy nauce wszelkich komend typu: siad, połóż się, czy też podczas nauki prowadzania na smyczy. Podjadanie podczas spacerów, będzie spowalniać szczeniaka do Twojego tempa. To powinno pomóc mu przywyknąć do tego, jakie tempo narzucasz.

Nauka czystości szczeniaka!

Nauczenie szczeniaka załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze, to jedno z najważniejszych i pierwszych wyzwań dla właściciela. Chciałoby się przejść przez ten proces jak najszybciej i jak najskuteczniej. W tym przypadku ponownie dobrym sposobem wychowawczym nie będzie karanie klapsami. Na początek najlepiej zaopatrzyć się w specjalne maty, czyli chłonne podkłady, które będą miejscem do załatwiania dla psa w domu. Należy konsekwentnie po każdym piciu i jedzeniu, zaprowadzać na matę pieska. W końcu wejdzie mu w nawyk, załatwianie się właśnie w tym miejscu. Najlepiej, aby mata znajdowała się w pobliżu drzwi wyjściowych. To ważny i nieprzypadkowy punkt. Stopniowo, jak piesek będzie szukał swojej maty nie daleko od wyjścia, należy to traktować, jako sygnał, że czas na spacer. W ten sposób zaczniesz ograniczać psu, załatwianie się w domu, a on zacznie przyzwyczajać się, że w tym miejscu woła Cię do wyjścia. Jak w końcu maty zniknął z domu, aby załatwić potrzeby, piesek będzie domagał się już tylko spacerów.

Wyprawka dla szczeniaka, czyli czego potrzebuje pies

Pierwsze dni ze szczeniakiem w domu, z pewnością nie będą łatwe. Pies może, załatwiać się gdzie popadnie, a sikać będzie również ze stresu. Dlatego, przez pierwszych kilka dni, najlepiej rozłożyć więcej mat, w różnych punktach domu i stopniowo ograniczać ich ilość. Konsekwentne prowadzanie pieska do maty, ale również nagradzanie go za posłuszeństwo, na pewno zaprocentuje szybką nauką. Do momentu, kiedy psu będzie zdarzało się „narobić” w niewłaściwym miejscu, warto mu to sygnalizować, stanowczą komendą „nie wolno” i przypominać o wyznaczonych miejscach.