Jakie sporty możemy uprawić z psem?

Sport to zdrowie – raczej to wszyscy wiedzą. Ale aktywność z psem to świetny kompan do wszystkich czynności. Pies uwielbia spędzać z nami czas. A jeszcze przy wykonywanych czynnościach dbamy o zdrowie naszego pupila.

Aktywności dla człowieka i psa

Są aktywności, które pies może z nami wykonywać to m.in.

  •  coursing -wyścig psów,
  •  agility – tor przeszkód,
  •  flyball – wyrzucanie piłek z maszyny,
  •  fitness – psi fitnes,
  •  dummy – aport,
  •  dogtrekking – bieg z psem,
  •  bikejoring – bieg przy rowerze.

Większość aktywności fizycznych z psem możesz wykonać na skrawku powierzchni. W tym celu wykorzysta np. wybieg dla psów, który znajduje się m.in. w Warszawie – sprawdź go na wawa.pl.

Wyjaśnienie rodzajów aktywności z psem

Coursing- to wyścig psów, gdzie zwierzęta gonią atrapę ofiary. Taki tor ma długość ok 500 do 1000 metrów.

Agility to sport dla psów, która polega na prowadzeniu swojego psa głosem i pies na znak komend pokonuje przeszkody.

Flyball aktywność fizyczna która polega na wyścigu psich sztafet. Pies musi pokonać cztery przeszkody do samego boxa i pies musi nacisnąć łapką, która wyrzuca piłki.

Fitness są to zajęcia, które pies wykonuje z różnymi przedmiotami np. stołki, piłki, jeżyki itd.

Dummy to aktywność fizyczna, która jest bardzo podobna do treningu myśliwskiego. Pies musi odnajdywać przedmioty i je przynosić.

Dogtrekking  to sport wykonywany z właścicielem polegający na przypięcie psa do uprzęży i spacerowanie / bieg z psem na terenach górskich czy leśnych.

Bikejoring jest to dyscyplina sportu polegająca na  biegu psa przypiętego do roweru właściciela psa.

Czy warto uprawiać sport z psem?

Każda aktywność jest dobra byle pies nie przesiedział całymi dniami w domu. Może być to wasza wspólna pasja, możesz wykonywać te ćwiczenia razem ze swoim psem. Pamiętaj, żeby przed każdą aktywnością fizyczną zrobić rozgrzewkę np. spacer przed.

Przede wszystkim dzięki aktywności wykonywanych z psem, dbamy o psią kondycję oraz jego i własne zdrowie. Wszystkie psy uwielbiają spacery i bieg, więc wykorzystajmy te dyscypliny sportowe na spędzenie czasu z psem.